ZBROJNIKI - OD CZEGO ZACZĄĆ

 

 

ZBROJNIKI, czyli sumy uzbrojone lub opancerzone jak kto woli, to duża rodzina ryb tzw. Loricariidae, obejmująca kilkaset gatunków i co raz to uzupełniana o nowe odkrycia. Nazwa wywodzi się od pokrycia ciała łuskami kostnymi, z których często wyrastają jeszcze różne kolce lub inne dziwne twarde wyrostki, co czyni te ryby jeszcze piękniejszymi.

GLONOJAD, popularna nazwa, występująca jedynie w kraju nad Wisłą, określająca właściwie każdego zbrojnika. Z uwagi jednak na popularność dotyczy najczęściej właśnie zbrojnika niebieskiego, który nota bene rzadko kiedy jest niebieski, przeważnie w odcieniach szarości, brązu, czerni. czasami nawet żółty (albinos), pomarańczowy lub czerwony (odmiany i mieszańce). Ale zabawy genami i krzyżówki to zupełnie odrębny temat. Nazwa glonojad jak sie można domyślić wzięła się z charakterystycznego zachowania ryby czyli przyssiewania się gębą do szyby (również roślin, korzeni etc.) i obskrobywania jej z różnych glonów (dwa słowa o tym w zakładce KARMIENIE).

W środowisku naturalnym zbrojniki występują w Ameryce Środkowej i Południowej, od Kostaryki od północy po południową Argentynę i Urugwaj. Ta bardzo duża rodzina łączy w sobie gatunki bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, biotopu, przyjmowanego pożywienia, warunków rozmnażania ... Dlatego też generalną zasadą przy wyborze do hodowli konkretnego zbrojnika jest zaznajomienia się przed zakupem z jego wymogami hodowlanymi, przynajmniej tymi podstawowymi. Taka wiedza pozwoli na odpowiednie przygotowanie - wyposażenie zbiornika oraz spowoduje, że nasze zbrojniki będą się w nim czuły komfortowo. Niewłaściwe warunki będą wywoływać u ryb stres, a to jedna z głównych przyczyn osłabiania układu odpornościowego, a co za tym idzie stąd już niedaleko do chorób i nawet zgonu.

W szczególności zwracajmy uwagę na:

 

  Biotop
czyli warunki środowiskowe, w których zbrojniki przebywają w naturze. Ma się tu na myśli wodę (temperatura, nurt, napowietrzanie, skład fizyko-chemiczny), przygotowanie odpowiedniego podłoża, wyposażenie w korzenie, kamienie, różnego rodzaju kryjówki, groty do tarła,  roślinność.

 

  Gusta żywieniowe
danego zbrojnika. Występują gatunki mięsożerne, roślinożerne oraz wszystkożerne (patrz zakładka
KARMIENIE). Najczęstsze negatywne skutki stosowania niewłaściwej diety opisane zostały w zakładce CHOROBY

 

  Nasze zdziwienie
jak nasz zbrojnik, jak mu się uda oczywiście przeżyć nasze eksperymenty hodowlane, "nagle" nie będzie w stanie zawrócić w akwarium bo się nie zmieści. Sprawdźmy więc do jakiej wielkości dorasta dany gatunek w niewoli i dostosujmy do niego rozmiar zbiornika, a najlepiej odwrotnie. W sprzedaży są gatunki dorastające do kilku centymetrów, jak też i do niemal metra, więc przy tych większych pomyślmy może raczej o basenie ...

 

  Agresywność
ryb wobec swojego gatunku jak i innych, z którymi przyjdzie im współmieszkać. Większość zbrojników to rybcie zgodne i bardzo tolerancyjne. Agresywne zachowania uwidaczniają się czasami przed tarłem jak samce walczą ze sobą, argumentując w ten sposób kto ma większe prawa zostać ojcem, lub w czasie samej inkubacji ikry - bronią jej przed obcymi. Zbrojniki to ryby terytorialne, nie należy więc przesadzać z ich ilością (głównie samców) uwzględniając wielkość naszego zbiornika.
Nie ma tu jasnej reguły ile samców powinno przypadać na X litrów czy Y cm2 powierzchni zbiornika. Może zdarzyć się tak, że nawet w stosunkowo małym akwarium kilka samców znajdzie swój cichy kącik i nie będzie sobie wzajemnie przeszkadzać. Często wpływ na to ma aranżacja zbiornika, która tworzy samoistne oddzielone strefy. Jeżeli samce będą wykazywać wobec siebie agresję należy po prostu usunąć z akwarium jednego lub więcej, aż do skutku.

 

Informacji co do konkretnych gatunków zbrojników jest w sieci bardzo dużo. Zdecydowanie można polecić stronę http://www.l-welse.com/index.php?page=l1. Jest co prawda w języku niemieckim ale naprawdę warto się z nią zaznajomić. Znajdziemy tam zawsze podstawowe dane dotyczące danego gatunku, a bardzo często zaskoczy nas super szczegółowymi opisami dotyczącymi hodowli, rozmnażania itp, a o to nam przecież chodzi.

 

Oznaczanie gatunków zbrojników, czyli tzw. L-ki

Właśnie, nie wspomniano jeszcze nic o numerkach. W dużym skrócie: każdy gatunek zbrojnika posiada swój numerek - identyfikator. Składa się on z literki L (od nazwy rodziny Loricariidae) lub skrótu LDA + liczba. Np. L46, L134, LDA16 ...Taka klasyfikacja pozwala na precyzyjne określanie gatunku zbrojnika przy imporcie czy sprzedaży. A trzeba nam wiedzieć, że większość sprzedawanych na europejskim rynku "nietypowych" zbrojników to w głównej mierze ryby odławiane na dziko i później importowane, gdyż rozmnażanych w niewoli gatunków jest bardzo mało w porównaniu z wielkością całej rodziny. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na kwestię kwarantanny - patrz zakładka CHOROBY.

Początkującym akwarystom poleca się hodowlę zbrojnika niebieskiego. Można go zakupić dosłownie za grosze lub dostać za darmo od znajomego, bo mnożą się jak przysłowiowe króliki, nie należy im w tym tylko przeszkadzać.
Zakup innych rzadkich okazów to wydatek od parudziesięciu do nawet kilkuset złotych za sztukę, jak w przypadku np. pięknej zebry L-46.

Wiele gatunków zbrojników jest do siebie bardzo podobnych i rozpoznanie właściwej L-ki nawet dla doświadczonego hodowcy może być często bardzo utrudnione. Tak więc ostrożnie z takimi zakupami, zwłaszcza jeżeli przeznaczamy na to nie małe pieniądze. Dokładamy zatem wszelkich starań aby upewnić się, że TEN ZBROJNIK to właśnie TEN ZBROJNIK. Szperamy więc w sieci, rozmawiamy na forach, porównujemy zdjęcia lub prosimy o pomoc doświadczonego zbrojnikowego akwarystę, który przejdzie się z nami do sklepu i pomoże w zakupie.
Miejscem, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę u zbrojnika przed jego zakupem jest na pewno jego brzuszek - patrz zakładka
CHOROBY.