CERAMICZNE GROTY - INKUBATORY

 

Zbrojniki, aby czuć się komfortowo w akwarium potrzebują miejsc, w których będą mogły się schronić jak i wytrzeć. Preferują szczeliny o solidnej, najlepiej kamiennej konstrukcji, posiadające jedno wejście (aby skuteczniej chronić ikrę), dające się łatwo posprzątać. Dzieje się tak ponieważ ich naturalnym środowiskiem są w większości potoki wyściełane kamieniami, skałkami, bez jakiejkolwiek roślinności. W takich warunkach żyją i się rozmnażają.

Dawniej zapewnialiśmy zbrojnikom takie miejsca wykorzystując najczęściej do tego celu rurki pcv wyglądające co najmniej ... średnio.

 

Teraz możemy zaopatrzyć się w CERAMICZNE GROTY - INKUBATORY różnego kształtu jak i wielkości.

Zdjęcie z dni zbrojnikowych w 2009r. w Hannoverze w Niemczech, na półkach gliniany przekrój oferty. W Europie to właśnie hodowcy zbrojników w Niemczech osiągnęli największe sukcesy w dziedzinie rozmnażania wielu gatunków w sztucznych warunkach.

 

 

Co przemawia za wykorzystywaniem  CERAMICZNYCH GROT - INKUBATORÓW ?

 

- 100% SKUTECZNOŚĆ - nie ma lepszych miejsc do tarła jak na razie, na dowód kilka poniższych komentarzy z Allegro od hodowców zbrojników

- NATURALNY I BEZPIECZNY SUROWIEC jakim jest glina. Produkowane przez nas GROTY wypalane są w temperaturze ponad 1000ºC. Spiek gliny w takiej temperaturze powoduje, iż nie ma szans na uwalnianie z niej do wody jakichkolwiek związków. Materiał nie wpływa więc na twardość wody, zmiany pH itp.

- HIGIENA - czyli możliwość utrzymania grot w czystości przez glonojada

- MOBILNOŚĆ IKRY - możemy swobodnie, bezpiecznie i całkowicie bezinwazyjnie przenosić w grotach całą ikrę (przeważnie z samcem) do oddzielnego akwarium i tam kończyć inkubację

- STABILNOŚĆ KONSTRUKCJI - każda grota stanowi jednolitą całość, ciężar ceramiki porównywalny jest z naturalnym kamieniem, do tego jeszcze w większości spłaszczone dno groty - wszystko to decyduje o jej solidnej stabilności

- WYGLĄD - groty prezentują się w akwarium bardzo naturalnie, w przeciwieństwie do np. różnych plastikowych rur

 

 

Jeżeli mamy małe akwarium możemy układać GROTY jedna na drugiej w formie piramid, tarasów, zapewniając w ten sposób większą ilość kryjówek naszym glonojadom. Idealnie nadają się do tego celu groty prostokątne.

 

Tu akurat w trakcie tarła:

Oraz trzech tatusiów na raz:

 

W CERAMICZNEJ OFERCIE znajdują się różne rodzaje GROT - INKUBATORÓW, ale nie tylko.

GROTY - INKUBATORY  przeznaczone są dla wszystkich rodzajów zbrojników. Pozostaje tylko kwestia dopasowania wielkości inkubatorów do posiadanych przez nas gatunków. Spłaszczone dno grotki stabilizuje ją zwłaszcza jeżeli nie używamy żadnego podłoża w akwarium. Gdy mamy jakikolwiek żwirek z powodzeniem możemy zastosować groty z owalnym wejściem.

 

Dla naszego popularnego glonojada - zbrojnika niebieskiego poleca się groty długości 10-14cm, wielkość wejścia wewnątrz to ok. 4-5cm x 3-4cm (szerokość x wysokość). Nie ma dla niego znaczenia kolor groty.

 

 

 

CZY GROTY - INKUBATORY NAPRAWDĘ SĄ AŻ TAK SKUTECZNE ?

Niech świadczą o tym poniższe komentarze z Allegro od osób, które wyposażyły się w takowe wyroby.