FAQ

 

Czy zbrojnik jasny może się wytrzeć z ciemnym, weloniasty z nieweloniastym itd.

Przeważnie mamy do czynienia z tym samym gatunkiem, czyli zbrojnikiem niebieskim, tyle że w różnych odmianach. Jeden ma dłuższe płetwy, drugi jest żółty i ma różowe oczy (albinos) ... W takich przypadkach nic tarłu nie stoi na przeszkodzie - wycierają się po prostu ryby TEGO SAMEGO GATUNKU, tylko trochę inaczej wyglądające.
Bardziej obrazowo, to jakby skrzyżować np. dlugowłosego indianina z łysym eskimosem. Nie podobni, ale ten sam gatunek I DZIAŁA !!!
Inna sprawa, jeżeli mamy dwa zbrojniki obu płci sklasyfikowane jako różne L-ki, wtedy miłość zawsze może je połączyć ale potomstwo już niekoniecznie.

 

Dlaczego małe glonojadki często zdychają nam w okresie 3-4 tygodni od wyklucia?

W większości przypadków Z GŁODU !!! Po wykorzystaniu żółtka maluszki nie mają jeszcze tak dobrze utwardzonej w gębie tarki aby móc skrobać wszystkie warzywa. Dlatego w zakładce KARMIENIE mowa jest podawaniu takim maluchom pokarmu w postaci HOMOGENATU, czyli bardzo drobno zmielonych-utartych warzyw, które glonojadki będą mogły bez problemu od razu połykać w całości. W miarę upływu czasu podajemy coraz większe "kawałki" warzyw. Karmienie homogenatem w ogólnym czy też większym akwarium jest zaiste utrudnione, dobrze jest więc wychowywać maleństwa w oddzielnym niedużym zbiorniku.